[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده::
معرفی افراد::
امور پژوهشی::
امور آموزشی::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار و رویدادها::
مستندات و فرمها::
::
پیوند با دانشگاه

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
شبکه بیت
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
نظر سنجی در خصوص وب سايت دانشکده
عالی
خوب
متوسط
   
..
Rss

AWT IMAGE

..
:: دفاعیه دکترا در دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز ::
 | تاریخ ارسال: 1401/9/6 | 
مهندس سمانه بورد دانشجوی دوره دکتری مهندسی شیمی، به صورت حضوری در ساعت ۱۶ روز چهارشنبه ۹ آذرماه ۱۴۰۱، کلاس ۱۳۰ در دانشکده مهندسی شیمی، از رساله خود با عنوان "بررسی آزمایشگاهی ترشوندگی اولیه سطح و تاثیر آن در بازدهی فرآیند تزریق آب هوشمند بر سنگ کربناته " با راهنمایی آقای دکترمحمد تقی صادقی دفاع خواهد نمود.
 
چکیده
در حال حاضر، افزایش تولید از طریق تجدید ذخایر و یا اصلاح، بهبود و ارتقای دارایی­های کنونی به­منظور تولید بیشتر، دغدغه و چالش اصلی صنعت نفت می­باشد. بنابراین یافتن فن آوری­های جدید و مطالعه بر روی روش اجرایی صحیح آن می­تواند راه گشا باشد. تکنیک آب هوشمند یکی از روش‌‌های نوین مطرح شده به­جهت ازدیاد برداشت از مخازن نفتی می‌‌باشد. به­منظور کاهش هزینه‌‌ها، ریسک و زمان تحقیقات در مقیاس مغزه و سپس پایلوت، مطلوب است که بتوان قابلیت غربالگری مخازن منتخب در روش تزریق آب هوشمند به گونه‌‌ایی که عملکرد آن را پیش بینی کرد را توسعه داد. بنابراین درک فیزیکی و شیمیایی فرآیند و شناسایی دقیق متغیر‌‌های وابسته به فرآیند تزریق آب هوشمند حائز اهمیت می‌‌باشد. یکی از متغیر‌‌های کلیدی ترشوندگی اولیه است که میتواند در نحوه عملکرد فرآیند تزریق آب هوشمند اثر بگذارد.
در این پایانامه به­جهت بررسی برهم­کنش بین سنگ-نفت-آب شور، مجموعه آزمایشاتی شامل آنالیزهای تکمیلی نفت و سنگ، اندازه­گیری زاویه تماس، اندازه­گیری کشش­بین سطحی، اندازه­گیری پتانسیل زتا، انجام آزمایشات سیلابزنی و آزمون آشام خودبخودی تحت دما و فشار برای دو دسته سنگ مخزن کربناته آهکی و دولومیتی انجام پذیرفته است. نتیجه این مطالعه نشان می­دهد ترکیبات فعال نفت علاوه بر تعیین نوع ترشوندگی اولیه سنگ، نقش کلیدی در برهم­کنش­های بین فازی در مخزن کربناته دارد و می­تواند در تغییرات نیروهای الکترواستاتیک اثرگذار باشد.
همچنین از نتایج این پژوهش به عملکرد متفاوت سنگ­های دولومیت در مقایسه با سنگ­های آهکی دست یافت. در حقیقت جهت تغییر بار سطحی در سنگ­های دولومیتی نیاز به اعمال نیروی بیشتری می­باشد.

واژه‌های کلیدی: ازدیاد برداشت، مخازن کربناته، ترشوندگی،کشش­ بین­ سطحی، آب هوشمند، میزان شوری آب، ترکیب یون‌‌ها، سیلابزنی، ترشوندگی اولیه

 
دفعات مشاهده: 412 بار   |   دفعات چاپ: 56 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 51 queries by YEKTAWEB 4612